Jak zakonzervovat kávovar a znovu ho spustit?

Díky pandemii nového coronaviru způsobujícího onemocnění COVID-19 je mnoho gastronomických provozů zcela uzavřeno. Možná si kladete otázku, co taková dlouhá doba nečinnosti provede s kávovarem. Pro kávovar je horší, pokud je dlouhodobě vypnut, než když běží. Pokud je kávovar v nečinnosti méně než 14-dnů, není třeba toho mnoho podnikat. Bohužel dnes je už jasné, že doba, po kterou budou gastronomické provozy uzavřeny, bude rozhodně delší.
Jak tedy kávovar ošetřit, aby jeho opětovné spuštění bylo pokud možno bezproblémové?

Proveďte následující kroky:

1. Kávovar důkladně vyčistěte, tak jako každý večer.
2. Proveďte backflush s chemií,  vyčistěte páky, košíky a sprchy.
3. Vyjměte odkapávač a jeho mřížku a důkladně je omyjte za použití saponátu.
4. Vyčistěte odpadní nádobku, kde se zachytává logr, jinak vás překvapí různobarevná      plíseň při opětovném spuštění kávovaru.
5. Kávovar vypněte hlavním vypínačem a odpojte od el. sítě odpojením kabelu ze              zásuvky, nebo shozením jističe.
6. Vypněte přívod vody do kávovaru rohovým ventilem.

Pokud bude kávovar vypnutý déle než 14 dní, je nutné vypustit z bojlerů vodu. Nezapomeňte, že voda je potravina a po měsíci v bojlerech rozhodně nebude v super kondici. Vypuštění vody z bojlerů není jednoduchá záležitost a je možné, že budete potřebovat pomoc technika.
Zde je postup:

* Kávovar je vypnutý a je zastavený přívod vody do kávovaru.
* Kávovar není pod tlakem, horní ručička na manometru je na 0 a spodní ukazuje tlak       ve vodovodním řádu.
* Nejlépe pokud je kávovar studený.

1. Povolte odvzdušňovací šroub na víku hlavy kávovaru.
2. Povolte expanzní ventil umístěný v odpadní misce, otáčením proti směru hodinových      ručiček, voda z kávového bojleru začne vytékat.
3. Pro vypuštění parního bojleru budete potřebovat hadici s matkou 3/8
4. Připojte hadici na závit kulového ventilu umístěný na dně parního ventilu a její druhý      konec vložte do umyvadla s odtokem, nebo do dostatečně velkého kbelíku.
5. Všechny ventily znovu uzavřete.

Expanzní ventil (2)

Expanzní ventil

Odvzdušňovací šroub (3)

Odvzdušňovací šroub

 

První spuštění po pauze.

První věc, kterou je třeba udělat, je řádné propláchnutí změkčovače či filtru. Množství vody, které je třeba propláchnout, závisí na druhu filtru.
U malých filtrů s kapacitou 2000 až 4000 litrů stačí propláchnout něco kolem 6-ti litrů vody.
U velkých filtrů s kapacitou kolem 10000 litrů je třeba 12-15 litrů vody. Pokud máte možnost informujte se u dodavatele filtru. Nezapomeňte při této příležitosti změřit celkovou tvrdost vody, měla by být 4-6 °dH. Pokud tomu tak není, je třeba vyměnit filtr, nebo provést jeho regeneraci.

Pokud vám vytéká čerstvá voda z filtru, můžete znovu napustit kávovar. Kávovar napustíte následovně:

1. Otevřete rohový ventil přívodu vody do kávovaru

2. Povolte odvzdušňovací šroub na víku hlavy kávovaru. Jakmile z pod šroubu vyteče voda, ihned ho utáhněte. To samé proveďte i na dalších hlavách.
Voda nesmí volně vytékat z expanzního ventilu umístěného v odpadní misce. Pokud z něj vytéká nebo kape voda, utáhněte ho jeho otáčením ve směru
hodinových ručiček.

3. Pokud je kávový bojler napuštěn, zapojte kávovar do sítě a zapněte hlavní vypínač.
Pozor pokud má vypínač dvě polohy 1 a 2, zapněte ho do polohy 1! Do polohy 2 ho přepněte až po dopuštění bojleru.

4. Jakmile se kávovar začne nahřívat, sledujte spodní ručičku manometru. Při ohřívání se voda v kávovém bojleru začne rozpínat
a tlak se bude zvyšovat. Tlak ale nesmí překročit hranici 12 Bar, pokud se tak stane povolte trochu expanzní ventil až ručička klesne pod 12 Bar.

5. Opět sestrojte páky a sprchy, po nahřátí je kávovar připraven na další provoz.

Může se stát, že kávovar nebude 100% v pořádku. Může se projevit několik závad, které jsou typické po dlouhé odstávce. Nefunkční zatuhlé čerpadlo, přilepená jádra elektroventilů, zacpané trysky. Tyto závady již vyžadují zásah servisního technika. Vřele doporučuji otestovat kávovar 2-3 dny před otevřením, může se stát, že technici budou mít dost práce ten poslední den před otevřením a nemusel by u vás být včas.

Pevně doufám, že se vám podaří kávovar spustit bez problémů, pokud ne, ozvěte se nám. Rádi vám pomůžeme.

 

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené a jeho autorem je admin. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.